You are here: Home > Bez kategorii > W roku 1929 został zorganizowany w Moskwie Centralny Instytut Naukowy Odżywiania ze specjalnym oddziałem odżywiania leczniczego

W roku 1929 został zorganizowany w Moskwie Centralny Instytut Naukowy Odżywiania ze specjalnym oddziałem odżywiania leczniczego

W roku 1929 został zorganizowany w Moskwie Centralny Instytut Naukowy Odżywiania ze specjalnym oddziałem odżywiania leczniczego.
W klinice tej opracowuje się zagadnienia dieto terapii w związku z etiologią rozmaitych chorób – udowodniono tu, że w wielu przypadkach dieta jest samowystarczalnym środkiem leczniczym.
Zagadnienia żywienia leczniczego były opracowane w ścisłej łączności klinicystów z fizjologami i patologami.
Należy zwłaszcza podkreślić prace akademika Razienkowa oraz jego szkoły o wpływie, jakości pokarmu na czynności organizmu ludzkiego.
Ustalono, że odpowiednie diety mogą wpływać na odżywianie i czynność rozmaitych narządów, że wpływają one na mechanizmy regulacji nerwowo-hormonalnej.
Uczonym radzieckim udało się udowodnić, że odpowiednio dobrane sposoby odżywiania mają wpływ nie tylko na poszczególne schorzałe narządy, ale i na cały ustrój, na mechanizmy regulujące przemianę materii i na właściwości odpornościowe.
Klinika Żywienia Leczniczego w Moskwie wkrótce po rozpoczęciu swej działalności zaczęła opracowywać Odżywianie lecznicze warmii.
Pewzner i Butin ułożyli specjalne normy odżywiania leczniczego w polu i w czasie służby garnizonowej.
Grupa pracowników tejże kliniki organizowała odżywianie lecznicze w Głównym Szpitalu Wojskowym w Moskwie oraz w szeregu innych szpitali okręgu moskiewskiego.
Już w roku 1934 opracowano specjalny system odżywiania stosowany W zranieniach i po amputacjach.
Odżywianie lecznicze w leczeniu ran wojennych okazało się tak skuteczne, że Wszechzwiązkowe Posiedzenie dla Leczenia Porażeń Narządów Ruchu i Układu Nerwowego po Urazach powzięło następującą rezolucję: żywienie lecznicze jest obowiązkową częścią składową złożonego leczenia urazowych obrażeń wojennych narządu ruchowego, nerwowego, oparzeń i odmrożeń (cyt.
według Pewznera).
W czasie Wielkiej Wojny Narodowej w 82 % szpitali ewakuacyjnych stosowano specjalne odżywianie lecznicze, opracowane przez Klinikę Żywienia Leczniczego w Moskwie.
W roku 1930 Klinika Żywienia Leczniczego w Moskwie założyła w fabryce Sierp i Młot stołówkę żywienia leczniczego, która obsługiwała także i zmiany nocne – tu opracowano i sprawdzono wpływ diet na zdrowotność i wydajność pracy robotnika.
W latach następnych powstaje w Związku Radzieckim cały szereg instytutów zajmujących się żywieniem leczniczym – oddziały takie poza Moskwą powstały w Charkowie, Kijowie, Odessie, Leningradzie, Rostowie, Nowosybirsku i innych miastach.
Dzięki powstawaniu licznych instytucji poświęconych zagadnieniom dieto terapii uczeni radzieccy opracowali szereg wysoce wartościowych metod leczniczych
[podobne: jak udekorować tort dla dziewczynki, tort królewski sowa, słodkości montezumy ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: jak udekorować tort dla dziewczynki słodkości montezumy tort królewski sowa
Archiwum

Copyright 2021 cukiernia łódź.