You are here: Home > Bez kategorii > Sztuka kulinarna służyła w tych czasach na dworach możnych raczej celom niewyszukanej zabawy

Sztuka kulinarna służyła w tych czasach na dworach możnych raczej celom niewyszukanej zabawy

Sztuka kulinarna służyła w tych czasach na dworach możnych raczej celom niewyszukanej zabawy, a nawet rozpusty.
Najważniejszą rolę odgrywały przy przyrządzaniu potraw – zapachy i przyprawy – szeroko używano pieprzu, cynamonu, goździków – nawet gotowano w piwie zamiast w wodzie.
Najważniejszym naczyniem kucharza był moździerz do tłuczenia, jarzyny były mało używane w Anglii przed XVI w.
spożywano natomiast dużo owoców, zwłaszcza importowanych fig i daktyli oraz migdałów.
Dietoterapia znajdowała się w tych czasach w zapomnieniu, nie znajdując rajcowanego zastosowania w leczeniu chorych.
Jedynie znany lekarz angielski Sydenham doceniał znaczenie prawidłowego odżywiania.
Uważał on, że w wielu chorobach wystarczy leczenie dietetyczne i uregulowanie trybu życia.
Sydenham wskazywał, że za pomocą odpowiedniej diety można zapobiec powstawaniu wielu chorób, stosował specjalne sposoby żywienia w dnie i cukrzycy, ostro występował przeciw nieuzasadnionemu szastaniu lekarstwami i żądał zamiany apteki na racjonalnie prowadzoną kuchnię dietetyczną.
Nie znano jednak w tym czasie składu chemicznego pokarmów, oddziaływania ich na organizm ludzki, nie znano procesów trawienia i przemiany materii.
Dopiero pod koniec XVIII stulecia pod wpływem prac Łomonosowa, Wawrzyńca Lavoisiera (1742-1799) i Spallanzaniego zagadnienia odżywiania weszły w nową erę, kiedy przekonano się, że zjawiska fizjologiczne w ustrojach żywych przebiegają również według praw fizyko-chemicznych.
Stwierdzono, że do życia organizmów potrzeba azotu, a w r.
1842 Justus Liebig wykazuje, że azot pochodzi z ciał białkowych.
W tym samym czasie ustalono też, że dla organizmu ludzkiego potrzeba 3 rodzajów związków: węglowodanów, tłuszczów i białek.
Porzucony zostaje dawny pogląd, że wszystkie pokarmy zawierają jedną i tę samą substancję odżywczą – rozmaite pokarmy miały zawierać jedynie różną ilość tej substancji.
Nauczono się również zabezpieczać pokarmy od zepsucia na dłuższy okres czasu, w roku 1860 Pasteur wykazał, że gnicie zależy od wzrostu mikroorganizmów, a jeszcze przedtem (1809) inny Francuz – Appert wykazał, że gniciu można zapobiec przez ogrzewanie pokarmów i dla przechowywania tak przygotowanych pokarmów używał naczyń szklanych, a później blaszanych.
Około 1810 roku puszkowanie mięsa było znane już w Anglii, później metoda ta została częściowo wyparta przez zamrażanie.
W r.
1861 pierwsza zamrażalnia zaczęła działać w Australii, nastąpił rozwój chłodnictwa, które zabezpieczyło nas przed wielkimi stratami środków pokarmowych.
Mnożą się prace znakomitych fizjologów, jak Voita (1831-1908), Claude Bernarda (1813-1878), Rubnera (1854-1932)
[hasła pokrewne: sonoforeza przeciwwskazania, jak udekorować tort dla dziewczynki, tort na roczek przepis ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: jak udekorować tort dla dziewczynki sonoforeza przeciwwskazania tort na roczek przepis
Archiwum

Copyright 2020 cukiernia łódź.