You are here: Home > Bez kategorii > Uprawa roli

Uprawa roli

wg Bluhera).
Uprawa roli i poziom życia gospodarczego był w średniowieczu niski, do czego przyczyniał się panujący wówczas system feudalny.
Chłop był wyzyskiwany do ostatnich granic, daniny trzeba było składać bez względu na nieurodzaj, suszę czy zniszczenie inwentarza żywego przez zarazę.
Nie znano wówczas sposobu użyźniania ziemi, ani maszyn rolniczych, ziemię uprawiano rękoma lub motyką, z gąsienicami walczono zaklinaniem.
Toteż głód i nędza często zaglądały pod wieśniacze strzechy – zwłaszcza w wieku XIII i XIV wybuchały prawdziwe klęski głodowe.
Nadto do zrujnowania gospodarki przyczyniały się epidemie”, kiedy ludność uciekała gromadnie przed zarazą.
Jeśli epidemia wypadła na czas zasiewów lub żniw, to zbiory przepadały, a wobec braku komunikacji nie można było dowieźć do miejsc nawiedzonych klęską głodu dostatecznej ilości żywności.
Również i wojny doprowadzały do ruiny całe połacie krajów – w czasie wojny 100-letniej np.
kompletnemu zniszczeniu uległa północna część Francji.
CZASY NOWOŻYTNE UPADEK KONSTANTYNOPOLA, ODKRYCIE NOWYCH DRÓG HANDLOWYCH DO INDII I AMERYKI.
WPŁYW TYCH ODKRYĆ NA SPOSOBY ODŻYWIANIA SIĘ W EUROPIE.
ODŻYWIANIE W WIEKU XVI-XVIII.
UDOSKONALENIE METOD UPRAWY ROLI, KONSERWACJA ŚRODKOW SPOŻYWCZYCH.
WPŁYW WIELKICH ODKRYĆ W DZIEDZINIE FIZJOLOGU, CHEMII FIZJOLOGICZNEJ I POGLĄDU NA NAUKĘ O ODŻYWIANIU CZŁOWIEKA ZDROWEGO I CHOREGO Upadek Konstantynopola w 1543 zapoczątkował nową erę w życiu narodów Europy, miał on nie tylko znaczenie polityczne i kulturalne, ale i ekonomiczne.
Wskutek upadku państwa bizantyjskiego zerwany został handel ze Wschodem – stało się to przyczyną poszukiwań nowych dróg do Chin i Indii.
Dzięki podróży Kolumba została odkryta jednak nie droga do Indii, ale Ameryka.
Właściwą drogę do Indii odkrył natomiast Portugalczyk Vasco de Gama.
W 1496 r.
dotarł do właściwych Indii, skąd przywiózł do Europy 3 okręty naładowane kosztownymi korzeniami – pieprzem, cynamonem i gałką muszkatołową.
Odkrycie nowych lądów miało również wpływ na sposób odżywiania się ludów Europy – w nowo odkrytych okolicach poznano nieznane dotąd gatunki jarzyn i owoców.
Z Ameryki Środkowej i Południowej – głównie z Meksyku i Peru, a częściowo z Chile – przywędrowały do Europy ziemniaki, pomidory, kukurydza, dynia, kakao, fasola.
W Ameryce Hiszpanie zetknęli się najpierw z kulturą Azteków, a potem Inków, u których rolnictwo stało na wysokim poziomie.
Z Indii zaczęto sprowadzać na szerszą niż dotąd skalę cukier trzcinowy i rozmaite przyprawy kuchenne (pieprz, goździki, gałkę muszkatołową, cynamon), z Chin ryż i herbatę
[patrz też: jak ozdobić tort dla dziecka, tort dakłas przepis, ciasto yufka gdzie kupić ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: ciasto yufka gdzie kupić jak ozdobić tort dla dziecka tort dakłas przepis
Archiwum

Copyright 2021 cukiernia łódź.