You are here: Home > Bez kategorii > W ustrojach socjalistycznych ciągłe ulepszanie produkcji środków spożycia i odżywiania masowego jest jednym z zasadniczych zadań czynników rządzących

W ustrojach socjalistycznych ciągłe ulepszanie produkcji środków spożycia i odżywiania masowego jest jednym z zasadniczych zadań czynników rządzących

W ustrojach socjalistycznych ciągłe ulepszanie produkcji środków spożycia i odżywiania masowego jest jednym z zasadniczych zadań czynników rządzących, gdyż jak powiedział Stalin socjalizm może zwyciężyć jedynie na podstawie wysokiej wydajności pracy, wyższej niż w ustroju kapitalistycznym, na podstawie obfitości produktów i wszelkiego rodzaju przedmiotów spożycia, na podstawie dostatniego i kulturalnego życia wszystkich członków społeczeństwa.
ZNACZENIE ODŻYWIANIA DLA ORGANIZMU CZŁOWIEKA W STANIE ZDROWIA Ustrój człowieka do utrzymania swych czynności wymaga stałego dowozu energii i materiałów budulcowych.
Każdy ruch naszych mięśni, praca serca, ruchy oddechowe, praca jelit i narządów wewnętrznych odbywa się na koszt dostarczanej z zewnątrz energii.
Wskutek promieniowania ciepła z powierzchni naszej skóry tracimy znaczne ilości energii, zużywa się również i materiał budulcowy; powierzchowne warstwy skóry i błony śluzowej stale ulegają złuszczaniu, rozmaite gruczoły wydzielają wielką ilość soków trawiennych, codziennie ulega zagładzie ogromna liczba krwinek czerwonych i białych.
Organizmy młode, rosnące, potrzebują stosunkowo jeszcze większej ilości energii i cegiełek budulcowych.
Straty ponoszone codziennie przez nasz organizm pokrywamy dowozem pokarmów, które w naszym ustroju przeistaczają się na materiał służący do budowy nowych i odbudowy zużytych komórek oraz do wytwarzania energii.
Jeszcze w roku 1883 uczony rosyjski Faminćsjn pisał: niezbędnym warunkiem życia każdego organizmu roślinnego i zwierzęcego jest przyjęcie pokarmu z zewnątrz i przerobienie go na zorganizowane twory – komórki i tkanki.
Przez wymianę materii z otaczającym środowiskiem podtrzymuje się życie organizmu i jego rozwój (cytowane według Sisakjana).
Składnikami, które dostarczają ustrojowi zwierzęcemu energii, są przede wszystkim węglowodany i tłuszcze, materiałem budulcowym – białko, sole mineralne i woda.
Tłuszcze i węglowodany w pewnej mierze służą też za materiał budulcowy, a jeśli brak zasadniczych elementów dostarczających energii, do jej wytworzenia może być również zużyte białko.
Ustrój nasz potrzebuje ponadto pewnych składników do regulowania złożonych zjawisk przemiany materii – chodzi tu o witaminy i tzw.
pierwiastki śladowe pochodzenia mineralnego.
Wszystkie tę składniki są zawarte w pożywieniu.
Oblicza się, że organizm ludzki potrzebuje około 40 rozmaitych pierwiastków chemicznych, które wchodzą w skład jego tkanek.
Już z tego względu jest oczywiste, że pożywienie musi być mieszane i urozmaicone, gdyż żaden z produktów żywnościowych (nawet mleko) nie zawiera wszystkich niezbędnych dla nas elementów
[patrz też: tort urodzinowy dla faceta, sorbinian potasu rakotwórczy, tort bezowy dacquoise ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: sorbinian potasu rakotwórczy tort bezowy dacquoise tort urodzinowy dla faceta
Archiwum

Copyright 2020 cukiernia łódź.